301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 09:59 Bu haber 3106 kez okundu
 
ARAZİLER DEFİNECİLER TARAFINDAN YAĞMALANIYOR
Çivril’de kaçak defineciler hem doğayı hem de tarihi talan ediyor.
Yaşam Haberi
ARAZİLER DEFİNECİLER TARAFINDAN YAĞMALANIYOR

Çivril’in Gürpınar Mahallesi yakınlarında bulunan Prehistorik döneme ait olduğu tahmin edilen bölgede definecilerin yaptığı kaçak kazılar yöre halkını isyan ettirdi.

 

Çivril’in Gürpınar Mahallesi yakınlarında bulunan Phrygıa (Frigya) krallığı dönemine ait olduğu tahmin edilen alanda definecilerin yaptığı kaçak kazılar bölge halkını isyan ettirdi. Tarihi Bria kalesinine giden eski yol üzerinde bulunan alanın kaçak defineciler tarafından makinelerle kazıldığını belirten vatandaşlar “burada gömü ya da tarihi eser bulma ümidiyle makine yada kazmalarla kaçak kazı yapılıyor. Bölge tarihi bir bölge, rastgele yapılan kazılarla hem doğa hem tarih talan ediliyor” diyerek definecilerle ve kaçak kazı yapanlara tepki gösterdiler.

 

Uşak’ın Sivaslı ilçesine bağlı Ağaçbeyli köyü sınırları içinde bulunan Bria kalesine giden yol güzergahında bulunan kaçak kazı alanlarında oda mezarlar kazıldığı görülürken bir çok kazı yerinin de kazıldıktan sonra rastgele kapatıldığı dikkat çekti.

 

Bölgede bulunan Bria kalesi kalıntılarına yakın olması ve tarihi Roma yolu üzerinde bulunmasından dolayı kaçak definecilerin ilgisini çeken bölgede çok sayıda mezar alanı kazıldığı görülüyor. Bölgenin ulaşım konusunda çok rahat olması ve iki il sınırına çok yakın olması güvenlik açısından definecileri cesaretlendirdiği tahmin ediliyor.

 

Kazılan yerlerde oda mezar ve mermer mezar kapaklarının bulunmasından dolayı antik çağda önemli bir ulaşım merkezi olduğu sanılıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ARAZİLER, DEFİNECİLER, TARAFINDAN, YAĞMALANIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html