301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Nisan 2018 - Cumartesi 21:47 Bu haber 6080 kez okundu
 
ASIRLIK GELENEK YAŞATILIYOR
Çivril’de, geçmişi bir Asra dayanan geleneksel Hayır yemeği yapıldı.
Kültür Haberi
ASIRLIK GELENEK YAŞATILIYOR

Çivril’in Tokça Mahallesi’nin ‘Kuzanlar’ olarak bilinen mesire alanında yapılan ve geçmişi yüz yılı bulan geleneksel köy hayrı, köylülerin ve dışarıdan gelen yüzlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

 

Köyde yaşayan vatandaşların kendi imkânlarıyla düzenledikleri ‘hayır yemeği’ Tokça mahallesinin ilk yerleşim yeri olan Kuzanlar mesireliğinde yapıldı. Her yıl yapılan ve çevre köyler ile köy dışında yaşayan Tokça’lıların katılımıyla yaklaşık 1000 kişiyi ağırladıklarını belirten Tokça Mahalle muhtarı Emin Öztürk “Hayır yemeğinin amacı başta köylülerin arasındaki bağı ve dayanışmayı arttırmak, birlik ve beraberliği sağlamaktır. Bu etkinlik hem bir şükür, hem de hasat öncesi yağmur ve bereket temenni niteliği taşıyor. Yemeğimize çevre köylerden ve ilçemizden çok kişi katılıyor. Yemeğin sonunda toplu olarak dua yapılıyor. Duada köyümüzün ve ülkemizin başına bela, kaza gelmemesi için hep bir ağızdan dualar ediyoruz” dedi.

 

Hayır yemeği geleneğini gelecek nesillere aktarılmasının kendileri için önemli olduğunu da sözlerine ekleyen muhtar Emin Öztürk “Hayır yemeğimiz bir asırdır yapılıyor. Bizde gelecek nesillere aktarmak için çaba sarf ediyoruz. Hayır yemeği için bir gün önceden traktör ile görevliler ev ev dolaşır malzeme toplar. Kim ne verirse ne kadar verirse alınır. Ertesi günde kuzularımız keçilerimiz kesilir, Kuzanlar’da yemeklerimiz pişer dualar eşliğinde misafirlerimizle birlikte yenir” dedi.

Kaynak: (ÇHA) - Yeşil Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ASIRLIK, GELENEK, YAŞATILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html