301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 19:47 Bu haber 2031 kez okundu
 
BEYAZ ÇEKİRDEĞE ÇİN DARBESİ!
Türkiye'nin önemli kuru yemiş üretim merkezleri arasındaki Denizli'de, tedarikçiler Çin'den gelen siyah çekirdeğin bu yıl yerli ürün olan beyaz çekirdek satışlarını olumsuz etkilediğini ifade ederek, çekirdeğe 2018 yılında adeta Çin darbesi vurulduğunu belirttiler.
Yaşam Haberi
BEYAZ ÇEKİRDEĞE ÇİN DARBESİ!

Denizli'de faaliyet gösteren kuruyemiş işleme tesisi sahiplerinden Yasin Özbay, kuruyemiş sektörü için stokçulardan kaynaklı olarak sıkıntılı geçen 2018 yılının çekirdek için daha vahim geçtiğini kaydetti. Çin'den ithal edilen siyah çekirdeğin yerli ürün olan beyaz çekirdek satışlarını olumsuz anlamda etkilediğini ifade eden Özbay, fiyatının beyaz çekirdeğe göre 2 katı fazla olmasına rağmen siyah çekirdeğin daha fazla rağbet gördüğünü söyledi.

 

"BU YIL BEYAZ ÇEKİRDEK ÇİFTÇİMİZİN ELİNDE KALDI"

 

Özbay, "2018 yılı özellikle beyaz çekirdek açısından çok kötü geçti. Çin'den gelen çekirdek var siyah çekirdek diye adlandırıyoruz. Siyah çekirdeğin yüzde 90'ı Çin'den geliyor. Buna yani siyah çekirdeğe talep fazla olduğu için beyaz çekirdek satışları yüzde 60-70 oranlarında geriledi. Çin'den gelen siyah çekirdek bizim ülkemizdeki beyaz çekirdeğe göre daha dolgun, aroması farklı. Tüketici buna yöneldiği için çiftçimizin elinde beyaz çekirdek bu yıl kaldı. 2-3 yıl önceki fiyatlara göre beyaz çekirdek çok düşük fiyatlardan satıldı. Çekirdeğe 2018 yılında Çin darbesi vuruldu. Çin çekirdeğe beyaz çekirdeğe olan talebin düşmesine neden oldu" dedi.

 

"BEYAZ ÇEKİRDEĞE TALEP OLMADIĞI İÇİN ŞUANDA HEPSİ DEPOLARDA BEKLİYOR"

 

Siyah çekirdeğe olan talebin beyaz çekirdeğin satışlarını yüzde 50'den fazla gerilettiğini kaydeden Özbay açıklamasında şunları söyledi:

 

"Üretici bu konudan çok mağdur, çekirdek eken çiftçilerimizden çoğu gübre ve mazot parasını dahi ödeyemedi. Ürünü para etmedi ve elinde kaldı şuanda depolarda bir dünya beyaz çekirdek var. Beyaz çekirdeğe talep olmadığı için şu anda hepsi depolarda bekliyor. Satış olmadığı, talep olmadığı için işleme konusunda depoya koyamıyoruz ama benim tercihim beyaz çekirdek tarafından. Yani Çivril, Dinar'ın beyaz çekirdeği kullanılmalı, yerli malı kullanılmalı. Siyah çekirdeğin yurt dışından bize maliyeti 13-14 TL civarında. Tüketiciye ise bu rakam 23-24 TL arasında satılıyor. Ama beyaz çekirdeğin satış fiyatı yarı yarıya yani 9-10 TL civarında."

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: BEYAZ, ÇEKİRDEĞE, ÇİN, DARBESİ!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html