Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 09:28 Bu haber 2838 kez okundu
 
BU BALIĞI SADECE ÇİVRİL’DE YİYEBİLİRSİNİZ.
Çivril Işıklı gölünde yetişen Dişli balığı farklı pişirme tekniği, sunumu ve tadı ile dikkatleri çekiyor.
Yaşam Haberi
BU BALIĞI SADECE ÇİVRİL’DE YİYEBİLİRSİNİZ.

Denizli’de sadece Çivril’de yetişen ve göl kenarındaki restoranlarda balık severlerin beğenisine sunulan Dişli (Turna) balığı pişirme tekniği ve sunumu ile dikkat çekiyor.

 

Çivril Işıklı gölü ve Gökgöl’de bulunan balık restoranlarda masaları süsleyen Dişli balığı Çivrillilerin olduğu kadar çevre illerde yaşayanlarında gözdesi durumunda. Çivril Dişli balığı özellikle hafta sonlarını Çivril'de geçiren ve göle gezmeye gelenlerin ilk tercihi oluyor.

 

Gökgöl mahallesinde balık restoran işletmeciliği yapan Adnan Karaman Dişli balığı yemek için Denizli’nin yanı sıra Afyonkarahisar ve Uşak’tan her hafta sonu misafirlerinin geldiğini belirterek “haftanın her günü balık sunumu yapıyoruz ama özellikle Denizli Afyonkarahisar ve Uşak’tan Dişli yemeye gelen müşteri ve misafirlerimiz var” dedi.

 

DİŞLİ YİYENİN ÖMRÜ UZAR

 

Dişli balığın diğer balıklara nazaran daha farklı et türüne sahip olduğunu belirten Adnan Karaman “Dişli balık diğer balıklara göre daha etlidir ve eti daha lezizidir. Bizim farklı ve geleneksel pişirme tekniğimiz ile Dişli çok daha lezzetli hale geliyor. Dişli balığı yiyen bir daha yemek için her hafta gelir. Bu balığı yiyenin ömrü uzar. Denizli’de Dişli’yi sadece Çivril’de yersiniz.” dedi.

 

GELENEKSEL TATLAR DA VAR

 

Balık restoran olmalrına rağmen özellikle hafta sonu kahvaltı hizmeti verdiklerini deblirten Adnan Karaman “babamdan öğrendiğimiz şekliyle 50 yıldır burada balık pişirip ikram ediyoruz. Son yıllarda hafta sonları biraz erken gelen misafirlerimiz kendimiz için yaptığımız katmer, kaymak, deri peyniri ve yoğrt ikram etmeye başladık. Zamanla ikramımız kahvaltıya dönüştü. Şimdi isteyenlere sobanın üstünde çay demleyip katmer yoğurt, peynir ve kendi yaptığımız zeytin ve kaymaktan ikram ediyoruz” dedi.  

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: BU, BALIĞI, SADECE, ÇİVRİL’DE, YİYEBİLİRSİNİZ., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html