Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 20:09 Bu haber 2445 kez okundu
 
BÜYÜKŞEHİR ZABITA, USULSÜZ FİYAT ARTIŞLARINA KARŞI SAVAŞ AÇTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın usulsüz fiyat artışları konusundaki talimatı ile birlikte harekete geçen Denizli Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri kurdan kaynaklı fiyat artışlarının önüne geçmek ve yerli üretim logosu kullanılması ile ilgili denetimde bulundu.
Yaşam Haberi
BÜYÜKŞEHİR ZABITA, USULSÜZ FİYAT ARTIŞLARINA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Denizli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın usulsüz fiyat artışı konusundaki talimatının ardından harekete geçti. Son zamanlarda kur artışından faydalanarak haksız kazanç elde edilmesinin önüne geçmek için özellikle marketlerde denetimde bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler ayrıca 3 Ekim 2018 itibari ile kullanılması zorunlu hale gelen yerli üretim logolarının da kullanılıp kullanılmadığını inceledi. Vatandaşlardan gelen ihbarları da göz önüne alan ekipler özellikle yerli ürünlerdeki fiyat artışlarının üzerinde durdu. Marketlerdeki etiketleri tek tek kontrol eden Büyükşehir Zabıta, usulsüzlük tespit edilmesi halinde konuyu Ticaret Bakanlığı’nın ilgili kurullarına gönderecek.

 

Eski ve yeni fiyatlar karşılaştırılıyor

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Özkan Tosun, gerek vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirmek ve gerekse kur artışına bağlı olarak fahiş fiyat artışının önüne geçmek için denetimlerde bulunduklarını belirtti. Tosun, "Ürünlerin üzerinde etiketler bulunup bulunmadığına bakarak, eski fiyatlarla yeni fiyatları karşılaştırıp, en son ne zaman fiyat artışı yapıldığını tespit ediyoruz. Ürünlerin üzerinde yerli üretim logoları var mı, yok mu bunları kontrol ediyoruz. Ürünlerin gramaj kontrollerini de yapıyoruz. Olumsuz bir durum tespit edilirse konu Ticaret Bakanlığı’nın ilgili kuruluna gönderiliyor. İlgili kanun ve yönetmeliklere riayet etmeyen yerel firmalara 5 bin TL’ye kadar, ülke çapında hizmet veren firmalara ise 50 bin TL’ye kadar cezalar veriliyor” dedi.

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: BÜYÜKŞEHİR, ZABITA,, USULSÜZ, FİYAT, ARTIŞLARINA, KARŞI, SAVAŞ, AÇTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html