Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 20:27 Bu haber 1044 kez okundu
 
ÇAL’I TURİZME AÇACAK KANYONDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Çal Belediyesinin Kısık kanyonunda yaptığı düzenleme çalışmaları ara vermeden sürüyor. Belediyenin kendi imkanları ile süren çalışmalar sonucunda kanyondaki yürüyüş alanı 750 metreye ulaştı.
Yaşam Haberi
ÇAL’I TURİZME AÇACAK KANYONDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Doğaseverler ile fotoğraf tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği ve bölgeyi turizme açacak olan Çal Kısık Kanyonu’nda asma köprülü yürüyüş yolu 750 metreyi buldu. Çal Belediyesi’nin kendi olanakları ve kendi işçileriyle yapımına devam ettiği kanyonu 2021 yılında turizme kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Kanyon bittiğinde bölgemiz önemli bir turizm üstlerinden biri olacak” dedi.

 

Bizans ve Roma dönemlerine ait anıt mezarlar, eşsiz manzara ve zengin yaban hayatına sahip olan Çal Kısık Kanyonu'nun genişliği 80, derinliği ise 120 metreye ulaşıyor. Bölgeyi turizme açmak için kanyon projesini hazırlayıp hayata geçirdiklerini söyleyen Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Bir yandan korona ile mücadele verip, rutin belediyecilik hizmetlerini yürütürken bir yandan da çok önemli bulduğumuz Çal Kısık Kanyonu Projesi’ni tamamlamak için mücadele ediyoruz. 3 bin metreye yakın yürüyüş yolunun olacağı kanyona cam teraslar, sosyal tesisler de yapılacak” dedi.

 

DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORUZ

 

Türkiye’nin en uzun yürüyüş yoluna sahip kanyonun Çal Kısık Kanyonu olacağını sözlerine ekleyen Başkan Akcan, kanyonda zorlu alanlar olduğunu, işçilerinin büyük bir titizlikle çalışmaları yürüttüğünü kaydetti. Akcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kanyondaki çalışmalar için destek istediklerini belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı;

 

“Devletimizden bu önemli çalışma için destek bekliyoruz. Bu konuda dosyalar hazırlayıp ilgili bakanlıklara gösterdik. Eğer destek alırsak projeyi daha hızlı bir şekilde bitiririz. Ben ve ekibim; Çal kısık Kanyonu’nu bitirip, Çal’ı önemli bir turizm çekim merkezi haline getirmek için çıktığımız yoldan dönmeyeceğiz.”

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÇAL’I, TURİZME, AÇACAK, KANYONDA, ÇALIŞMALAR, SÜRÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html