Haber Detayı
11 Ağustos 2016 - Perşembe 00:04 Bu haber 3063 kez okundu
 
ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENECEK
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 2016 yılında doğal afetlere maruz kalan çiftçilere dönük borç ertelemesi yapılacağını söyledi.
Ekonomi Haberi
ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENECEK

Denizli’de 19 bin 670 çiftçi ailesinin erteleme kolaylığından faydalanacağını belirten Şahin Tin; “Denizli genelinde 18 ilçemizde 2016 yılında meydana gelen don, dolu, kuraklık ve aşırı sıcak afetlerinden etkilenen üreticilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını bir yıl süreyle erteliyoruz” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, kredi ödemelerinde zorluk çeken kooperatif ortaklarının kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağını ve afete maruz kalan üreticilerinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının bir yıl süreyle erteleneceğini söyledi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Şahin Tin; “Tarım sektöründeki üreticilerimiz hava koşulları nedeniyle ciddi sıkıntılara maruz kalmaktalar. Afet sonucu yaşanan mağduriyetlerin hafifletilebilmesi ve üreticilerimize kolaylık sağlamak adına AK Parti olarak hükümetimiz önemli bir adım atıyor. Tarımsal Kooperatiflerin bakanlığa olan kredi borçları yapılandırılıyor. Kooperatif ortaklarının 640 Milyon TL değerindeki borcu yapılandırılıyor. 5 yıllık taksit imkânı getiriliyor ve üreticilerin hasat dönemleri dikkate alınarak vade süresi olan 5 yıl boyunca faiz alınmadan taksit ödemesi yılda bir defa yapılacak. Ayrıca kooperatiflerin kendi üyelerinden alacakları borçlar da bu kapsamda yapılandırılacaktır” dedi.

ÜRETİCİLERE BÜYÜK KOLAYLIK

Milletvekili Şahin Tin; “İlimiz genelinde 2016 yılında 18 ilçemizde meydana gelen don, dolu, kuraklık ve aşırı sıcak afetlerinden dolayı, 19.670 çiftçi ailesinin 299.395 dekar meyve, bağ, tütün ve hububat alanında %10-80 arasında zarar gördüğü daha önceden tespit edilmişti. Bu bağlamda Denizli genelinde meydana gelen don, dolu, kuraklık ve aşırı sıcak afetlerinden etkilenen üreticilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını hükümetimizin aldığı karar gereği bir yıl süreyle erteliyoruz. AK Parti olarak çiftçilerimizin yanında olmaya ve zor zamanında üreticilerimize destek olmaya ve kolaylıklar sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Üreticilerin mağduriyetinin giderilmesi için Tarım sigortalarının etkinliğini daha da artıracaklarını ifade eden Milletvekili Tin; “TARSİM daha etkin çalışır hale getiriliyor” dedi.

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÇİFTÇİLERİN, BORÇLARI, ERTELENECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html