Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 15:54 Bu haber 3163 kez okundu
 
ÇİVRİL’DE 6500 LAVANTA TOPRAKLA BULUŞTU
Çivril Belediyesi tarafından Beydilli mahallesinde oluşturulan Lavanta bahçesine 6500 lavanta fidesi dikildi.
Yaşam Haberi
ÇİVRİL’DE 6500 LAVANTA TOPRAKLA BULUŞTU

Çivril Belediye başkanı Niyazi Vural’ın talimatlarıyla yapımına geçen ay başlanan Lavanta bahçesinde lavanta fidelerinin dikimi yapıldı. Mahalle sakini kadınlar ile belediye işçilerinin beraber çalıştığı dikim programında 6500 fide toprakla buluştu.

 

Beydilli mahallesinde yaklaşık 20 Bin metrekare arazi üzerine kurulan Lavanta bahçesinde fide dikim programı düzenlendi. 6500 Lavanta fidesinin toprakla buluştuğu törene katılan Çivril belediye başkanı Niyazi Vural alanda inceleme yaparak işçiler ve fide diken mahalleli kadınlarla bir süre sohbet etti.

 

Geçen ay başlayan arazi düzeltme ve taşlardan arındırma çalışmaların tamamlanmasının ardından lavanta fidelerinin dikimine başladıklarını belirten Başkan Niyazi Vural Lavantanın ilçe ekonomisi ve turizmine katkı sağlayacağını ifade ederek “kurduğumuz lavanta bahçesi hem ekonomik hem de turistik amaca hizmet edecek. Lavanta Tıp ve kozmetik sektörünün ana hammaddelerinden birisi ayrıca Lavanta yağ üretim sektöründe de yaygın olarak kullanılan bir bitki. Son yıllarda da görsel açıdan insanların tercih ettiği gezi alanları arasında yer alıyor. İlçemizde Lavanta bahçesinin yapılması ile hem doğa turizminin daha da zengin hale getirilmesi hem de tarımla uğraşan çiftçinin masrafsız bir aromatik bir bitki olan lavanta ile uğraşması amaçlıyoruz. İnşallah fidelerimiz 2023 yılına kadar istediğimiz hale gelecek” dedi.

 

Programa Başkan yardımcısı Latif Selçuk,Belediye meclis üyeleri Kerim Doruk, Mehmet Tüzün, Elvan Çakmakçı, Turgay Aslan da katıldı.

 

Çivril Belediyesi Lavanta bahçesi olarak düzenlediği alanın yan tarafında mola ve çay bahçesi düzenlemesi de yapacak. Bungalov evlerinde olacağı tesisin 2022 yılına kadar hizmete girmesi planlanıyor.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÇİVRİL’DE, 6500, LAVANTA, TOPRAKLA, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html