Haber Detayı
27 Ağustos 2020 - Perşembe 09:03 Bu haber 1952 kez okundu
 
ÇİVRİL’DE İKİ GÖLETE 10 BİN BALIK BIRAKILDI
Çivril’de Gürpınar ile Işıklı gölü kaynaklarından olan Beyköy Bektaş su kaynakları ve Gürpınar sulama göletine 10 bin yavru sazan bırakıldı.
Yaşam Haberi
ÇİVRİL’DE İKİ GÖLETE 10 BİN BALIK BIRAKILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan 2020 Yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde; Çivril’de, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinde üretilen 10 bin adet yavru sazan balığı getirilerek göl ve göletlere bırakıldı.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya konuya ilişkin açıklamasında; “ Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerimizin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ni yürütüyoruz. Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar ülkemizdeki göl ve göletlere bırakılmaktadır. Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm ekonomik balık türlerine ait stokların gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, zaman ve yer yasaklarına uyulması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımızca yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir” dedi.

 

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÇİVRİL’DE, İKİ, GÖLETE, 10, BİN, BALIK, BIRAKILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html