Haber Detayı
13 Mart 2020 - Cuma 08:34 Bu haber 1687 kez okundu
 
ÇİVRİL'İN BİLİM MERKEZİ OLMAYA ADAY
Çivril’de Ortaokul öğrencileri tasarladıkları robotlarla geleceğe uzanıyorlar.
Eğitim Haberi
ÇİVRİL'İN BİLİM MERKEZİ OLMAYA ADAY

Çivril 30 Ağustos Ortaokulu öğrencileri, öğrendikleri robotik kodlama ile kendi tasarladıkları oyun ve robotları yapıyor. Mucit öğrenciler, yazdıkları Robotik kodlamalarla kendi yaptıkları robotlar ile Çivril’in bilişim merkezi olmaya aday.

 

Okulun Bilişim Teknolojileri öğretmeni Sabri Petenkaya önderliğinde kodlama yapmayı öğrenen öğrenciler yaptıkları bir birinden farklı robot ve yazılım ile hayatı kolaylaştıracak çözümler üretiyor. Maddi olanaksızlık yüzünden çalışmalarını kısıtlı şekilde sürdüren öğrenciler, destek verilmesi halinde birçok robot, oyun ve alet yapabileceklerini iddia ettiler.

 

KENDİ İMKÂNLARI İLE 3 BOYUTLU YAZICI ALDILAR

 

Ortaokul 6 ve 7’ci sınıf öğrencileri öğrendikleri kodlama ile robot yapmaya karar verince öğretmenlerinden destek istedi. Okul idaresi ve öğretmenlerin destekleri ile okula üç boyutlu yazıcı alınması ile öğrenciler hayallerindeki robot ve makinelerin yapımına başladı. Üç boyutlu yazıcıdan çıkan parçaları birleştiren öğrenciler yazdıkları kod ile de robotlarını çalıştırmaya başladı. Yaptıkları ilk robotların istedikleri gibi çalışmasının ardından hedeflerini büyüten öğrenciler tank, otomatik boy ölçer ve vinç tasarlayarak çalışmalarına başladılar.

 

ATIK MALZEME VE HURDA KULLANIYORLARDI

 

Tasarladıkları robot ve makinelerin parçalarının ilk zamanlarda çoğunu hurdadan topladıklarını belirten öğrenciler, üç boyutlu yazıcının alınması ile çoğu malzemeyi kendileri yapabildiklerini belirtti. Yazıcının en küçük boyutlarda olmasından dolayı uzun süre parça üretimi için beklemek zorunda kaldıklarını da belirten öğrenciler “yazıcımız yokken yapacağımız robotların parçalarını hurdadan tedarik ediyorduk. Öğretmenlerimiz ve ailelerimizin desteği ile üç boyutlu yazıcı aldık. Şimdi parçaları da kendimiz yapıyoruz ama yazıcı küçük olduğu için süre olarak çok bekliyoruz. Bir yazıcımız daha olursa projelerimizi daha hızlı hayata geçirebiliriz” dediler.

 

Okulda eğitim gören 6 ve 7’ci sınıf öğrencilerden istekli olanların çalışmalara katıldığını ve projelerin kendileri hazırladıklarını belirten okul müdürü Hayati Çalım “öğrencilerimiz, öğretmenlerinin de desteği ile kodlama ve robot yapmayı öğrendiler. Okul Aile birliği ve öğretmenlerimizin desteği ile üç boyutlu yazıcı aldık, çocuklarımızın hayallerine ortak olduk. Şimdi hayallerindeki robot ve aletleri tasarlayıp kodlayarak çalıştırıyorlar. Bazı konularda eksikte kalsak elimizden geldiği kadar önlerini açmaya çalışıyoruz. 6’cı sınıf öğrencilerimiz Dünyada popüler olan bir hafıza oyununun robotunu yaptılar. Bu Türkiye’de ilk ve tek belki Dünya’da ilk ve tek. Bu çocuklarımıza destek verilir önleri açılırsa Çivril’den birçok mucit ve bilim insanı çıkar” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÇİVRİL'İN, BİLİM, MERKEZİ, OLMAYA, ADAY,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html