Haber Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 08:57 Bu haber 1754 kez okundu
 
DERSE GİRMEK İÇİN BİR KİLOMETRE YÜRÜYORLAR
Çivril’de köylerinde internet çekmeyen öğrenciler uzaktan eğitim derslerine katılmak için her gün kilometrelerce yol yürüyor. İnternetten canlı derse katılmak isteyen çocuklar yüksek tepelerde telefon ve tabletleri ile sinyal arıyor.
Eğitim Haberi
DERSE GİRMEK İÇİN BİR KİLOMETRE YÜRÜYORLAR

Çivril’in Osmanköy mahallesinde yaşayan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından korona virüs salgını ile mücadele kapsamında başlatılan Eğitim Bilimleri Ağı (EBA) ‘na girmekte zorlanıyor. İnternetin çekmediği köyde EBA üzerinden yayınlanan canlı derslere katılmak isteyen yaklaşık 20 öğrenci ders saatlerinde köyün bir kilometre yukarısındaki tepelere çıkıp canlı yayınlanan derslere girmeye çalışıyor.

 

Mahallenin telefon ve internet vericilerinin ters istikametinde kalmasından dolayı telefon ve internet çekmediğini belirten Lise öğrencisi Döndü Akbaş, “evlerde internet çekmediği için köyün dışında çeken yerlere yürümek zorunda kalıyoruz. Öğretmenlerimizin verdiği canlı derslere giremiyoruz ve konulardan uzak kalıyoruz. Evlerimizden EBA’ya giremiyoruz internete bağlanamıyoruz. EBA TV den dersleri görmek yetmiyor biz internetten canlı derslere katılmak istiyoruz” dedi.

 

Mahalle sakinlerinden Gülsüm Bozkurt’ta torunlarının internetten derse giremediğini belirterek “çocuklar evden internete giremiyoruz diyorlar. Televizyondan da saatini kaçıyoruz yapamıyoruz diyorlar” diyerek mahallelerine internet bağlanmasını istedi.

 

Çivril’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Osmanköy Mahallesinden yaklaşık 20 öğrenci taşımalı sistemle Işıklı ve Çivril’deki okullara giderek eğitim görüyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: DERSE, GİRMEK, İÇİN, BİR, KİLOMETRE, YÜRÜYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html