301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 09:16 Bu haber 2647 kez okundu
 
FIRSATÇILARA CEZA
Denizli Valisi Hasan Karahan il sınırları içinde dövizdeki dalgalanmayı fırsat bilerek mal ve hizmet sunumlarında fahiş fiyat uygulayanlarla stokçuluk yapanları uyardı.
Gündem Haberi
FIRSATÇILARA CEZA

Valiliğe ulaşan şikayetler üzerine genel emir yayınlayan Karahan, mal ve hizmet sunumlarında fırsatçılık yapanlarla mücadele edileceğini bildirdi.

 

Fırsatçılar ve stokçularla etkin bir şekilde mücadele edileceğini bildiren Vali Hasan Karahan bu konularda vatandaşların ve dürüst işletmecilerin haklarını korumanın devletin görevi olduğunu belirtti. Vali Karahan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına yapılacakları da sıralayarak, denetimlerin sıklaştırılacağını ve emirlere uymayanlara kanunda belirtilen cezaların uygulanacağını kaydetti.

 

Denizli Valisi Hasan Karahan’ın kanunlara dayandırarak hazırladığı emirde kuralların sınırları şöyle belirlendi:

 

“- İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi,

 

– Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi ve stokçuluk yapılmaması,

 

– Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması,

 

– Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması,

 

– Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edecektir.

 

Başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılarak idari para cezası uygulanacaktır.”

 

Yazılı açıklama yapan Karahan, emrin gerekçesini de anlattı. Karahan “ İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: FIRSATÇILARA, CEZA,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html