Haber Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 08:45 Bu haber 1131 kez okundu
 
HASAT BİTTİ KAZANLAR KAYNAMAYA BAŞLADI
Buğday hasadının sonuna gelen Çivril’de bulgur kazanları kaynamaya başladı.
Yaşam Haberi
HASAT BİTTİ KAZANLAR KAYNAMAYA BAŞLADI

Çivril’de buğday hasadının sona ermesiyle bulgur kaynatma sezonu başladı. Odun ateşinde kazanlarda kaynatılan bulgurlar kurumak üzere güneşe seriliyor.

 

Tarladaki buğdayların olgunlaşması ve hasat edilmesinin ardından başlayan kışlık hazırlıklarının önemli bir ayağı olan bulgur kaynatma sezonu başladı. Hasat sonrası Ağustos ayı sonlarında başlayan sezon Eylül ayı sonuna kadar sürüyor. Sabah erken saatlerde buğdayların yıkanmasıyla başlayan çalışmalar büyük kazanlarda buğdayların kaynatılması ve kaynayan buğdayların güneşe serilerek kurutulmasıyla devam ediyor.

 

Bu amaçla en çok iri ve sert taneli, protein oranı yüksek buğday taneleri tercih ediliyor. Buğday taneleri sabahın erken saatlerinde iyice yıkanıyor, yıkanan buğdaylar, daha sonra içi kalaylı büyük bakır kazanlarda odun ateşinde kaynatılıyor. Yenebilecek duruma gelecek kadar kaynatılan buğday daha sonra serilmek için kova ve büyük bakraçlara konularak dışarı çıkarılıyor. Haşlanmış buğday, sergiler üzerine serilerek kurutuluyor. Kurutma işleminin ardından çuvallara doldurulan kaynatılmış buğday değirmende çeşitli büyüklüklerde öğütülerek pilavlık bulgur haline getiriliyor.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: HASAT, BİTTİ, KAZANLAR, KAYNAMAYA, BAŞLADI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
HASAT BİTTİ KAZANLAR KAYNAMAYA BAŞLADI
HASAT BİTTİ KAZANLAR KAYNAMAYA BAŞLADI
HASAT BİTTİ KAZANLAR KAYNAMAYA BAŞLADI
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html