Haber Detayı
31 Ocak 2019 - Perşembe 11:20 Bu haber 3054 kez okundu
 
HAYVANCILARI ÇİÇEK HASTALIĞI KORKUSU SARDI
Türkiye genelinde, hayvanlarda görülmeye başlanan çiçek hastalığı besicilere zor günler yaşatıyor. Hastalığın görüldüğü yerlerde hayvan pazarları kapatılırken, Çivril’de koyunları ölen kadın besici yetkililerden yardım istedi.
Sağlık Haberi
HAYVANCILARI ÇİÇEK HASTALIĞI KORKUSU SARDI

Engelli eşi ile birlikte İŞKUR ve Genç Çiftçi hibelerinden yararlanarak koyun besiciliğine başlayan Tuğba Erdoğdu, mahallede görülen çiçek hastalığı yüzünden her gün bir hayvanını kaybediyor. Hibe yoluyla alınan hayvanların üç yıl boyunca devlet kontrolünde olduğunu belirten besici Tuğba Erdoğdu "Ölen hayvanın yerine yenisini alıyorum üç gün sonra o da ölüyor" dedi.

 

Çivril’de görülen çiçek hastalığı sebebiyle Kocayaka Mahallesi’nde besicilik yapan Mehmet Ali–Tuğba Erdoğdu çiftçi zor günler yaşıyor. Eşi felç geçirdikten sonra Genç Çiftçi Projesi ile besiciliğe başlayan ve İŞKUR tarafından verilen engelli hibe desteğiyle sürüsünü büyüten Tuğba Erdoğdu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne başvurarak yardım istedi.

 

Erdoğdu, koyunları kuzulamaya başladıktan sonra mahallede ortaya çıkan çiçek hastalığı yüzünden her gün bir koyununun ölmeye başladığını dile getirdi.

 

"Sigorta yaptırdım karşılamıyor"

 

Hayvanlarının sigortalı olmasına rağmen çiçek hastalığının kapsam dışında olduğu için sigortadan faydalanamadığını belirten Tuğba Erdoğdu "Hayvanlar TARSİM tarafından sigortalı ölümler başlayınca müracaat ederek durumu bildirdik ama bize ’çiçek hastalığı kapsam dışında’ dediler. Her gün bir koyunum ölüyor. Elimden hiçbir şey gelmiyor" dedi.

 

Çivril’de geçtiğimiz hafta görülen çiçek hastalığı nedeniyle Çivril Belediyesi Hayvan Pazarı 3 hafta süreyle kapatılmış ve hastalığın görüldüğü işletmeler karantina altına alınmıştı.

 

Öte yandan Tarım Müdürlüğü yetkilileri, hastalık sebebiyle tüm çalışmaların yapıldığını ifade etti.

 

Yetkililer, besicilerin daha dikkatli olmasını, hayvanları karantina geçene kadar meraya çıkarmamalarını istedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: HAYVANCILARI, ÇİÇEK, HASTALIĞI, KORKUSU, SARDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html