301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 19:12 Bu haber 1664 kez okundu
 
İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ KENDİ ARABALARINI YAPTI
Çivril’de ilkokul ikinci sınıf öğrencileri kendi imkânları ile yüz yüz yerli araç yaptı.
Eğitim Haberi
İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ KENDİ ARABALARINI YAPTI

Çivril İsmail Özcan ilkokul öğrencileri, sınıf öğretmenleri ile birlikte hazırladıkları proje ile ittirme gücü ile hareket eden araç yaptılar.

 

Sınıf öğretmeni Emrah Dal tarafından geliştirilen ‘Maharetli Eller Üreten Nesiller’ projesi kapsamında dönem başından itibaren sınıf etkinliklerinde kuş yuvası, atkı örme aparatı, kalem kutusu ve eşya dolabı yapan 2 – D öğrencileri, oyuncak araç yaptı. Sınıftaki tüm öğrencilerin el emeği olan araç iki hafta gibi bir sürede tamamlanarak öğrencilerin kullanımına ve oyunlarına dâhil edildi.

 

Malzemelerin öğrenciler ve okul idaresi tarafından karşılandığı projelerde her öğrencinin el becerisine göre bir işi üstlendiği projelerde tamamlanan eşya ve malzemeler okul demirbaşına dâhil olurken öğrencilerin el birliği ile yaptığı araçta okula bağışlanarak öğrencilerin kullanımına verildi.

 

Proje hakkında bilgi veren okul Müdürü Fatih Savran öğrencilerin sorumluluk sahibi olması ve dayanışmayı öğrenmesi amacıyla başlayan çalışmaların çok iyi bir noktaya geldiğini belirterek “sınıf öğretmenimiz Emrah Dal bey’in öğrencilerin el becerilerini geliştirmek, dayanışma ve ekip çalışmasını çocuklara aşılamak amacıyla dönem başında başlattığı ‘Maharetli Eller , Üreten Nesiller’ projesi kapsamında çocuklarımız atkı ördü, eşya dolabı yaptı, kalemlik, kuş yuvası yaptı. Her çalışmada bütün öğrenciler becerisi olduğu kadar rol aldı. Yapılan her materyalde hepsinin emeği var. Son olarak 2 – D öğrencilerimiz araç yapmak istediler gereken malzemeleri kendileri tedarik ettiler çizimini yaptılar ve iki hafta gibi bir sürede kendi araçlarını yaptılar” dedi.

 

Yapılan aracın tahta kısımlarının öğrenciler tarafından el testeresi ile kesilerek yapıldığını belirten Savran “aracın tahta kısımları öğrenciler tarafından kesildi. Deliklerini matkapla kendileri açtı. Öğretmenleri başlarında durdu gözledi. Tüm işler kontrollü bir şekilde öğrenciler kendileri yaptı. Bu araç el birliğinin eseri” dedi.

 

Öğrencilerin derslerde yaptığı çalışmaların birlikteliği ve fikir alışverişlerinin gelişmesinde büyük katkı sağladığını ifade eden müdür Fatih Savran “çocuklar bir projeye başlarken önce konuşuyorlar nasıl ne zaman yapılması gerektiğini kimin hangi işi tamamlayacağını planlayarak iş bölümü yapıyorlar ve projelerini süresinde bitirmek için disiplinli bir şekilde çalışıyorlar. Bu da öğrencilerin hayata hazırlanmasında büyük fayda sağlıyor” dedi.

 

Proje öğretmeni Emrah Dal’da çalışma ile ilgili olarak “Dönem başından beri yürüttüğümüz, öğrencilerimizin el becerilerini geliştirmeyi, dikkatlerini güçlendirmeyi, küçük ev tipi alet edevatları kullandırmayı ve üretim odaklı düşünebilmeyi amaçladığımız Maharetli Eller Üreten Nesiller Projemizde üretimin en zevkli halini bu araçla yaşadık. Projemizi Tutum Yatırım ve Yerli Malları haftası ile harmanlayarak, ülkemizin güncel bir sorununa çare olduk ve yerli otomobilimizi ürettik. Yerli üretim, otomobilimiz İSÖZ 2D yollarda. Tekerimize taş değmesin” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: İLKOKUL, ÖĞRENCİLERİ, KENDİ, ARABALARINI, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html