Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 10:34 Bu haber 2870 kez okundu
 
KÖPRÜNÜN AYAĞINDA BİLE DEFİNE ARADILAR
Hazine arayan kaçak defineciler tarihi köprünün ayaklarında kazı yaptı.
Kültür Haberi
KÖPRÜNÜN AYAĞINDA BİLE DEFİNE ARADILAR

Hazine peşinde koşan defineciler, bu kez Karayahşiler mahallesinde bulunan antik döneme ait taş köprüde kaçak kazı yaptı.

 

Büyük Menderes nehri üzerinde bulunan ve Antik Dönemde Peltai-Apameia yol güzergâhına yapılan taş köprünün ayağı defineciler tarafından kazıldı. Selçuklu döneminde yapılan tamirattan sonra 1807 ve 1976 yıllarında da tamir edildiği belirlenen tarihi taş köprünün ayağında kazı yapan defineciler tarihi köprüye büyük zarar veriyor. Karayaşiler mahallesini tarım arazileri ve Çıtak mahallesine ulaşımda önemli bir görev üstlenen antik döneme ait taş köprünün ayağında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kaçak kazı yapıldığı iddia edildi. Köprü ayağını kazan ve taşları yerinde söken ve taş köprünün ayağında kaçak kazı yapan definecilerin, köprünün ayağını oluşturan taşlara da zarar verdikleri görüldü.

 

Mahalle sakinleri definecilerin köprünün kitabesindeki ifadeyi yanlış yorumladığı için köprü ayaklarını kazdığını iddia ettiler. Mahalleli köprü kitabesinde‘köprünün sağında ve solunda altın var’ ifadesini yanlış yorumlandığını ve definecilerin köprünün etrafını kazdığını iddia etti. Köprü etrafında yapılan kazıların zamanla köprüde ve yapılmaya başlandığını belirten köylüler "defineciler işi daha da ileri götürerek ayaklarındaki taşları sökmeye başladılar. Bu köprü halen kullanılıyor böyle giderse yüzyıllardır kullanılan köprü kullanımdan ya da sudan değil defineciler yüzünden yıkılacak” diyerek yetkililerin köprüye sahip çıkmasını istedi.

 

50 metre uzunluğunda olan tarihi taş köprü 4 kemerli ve 2,5 metre genişliğinde.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: KÖPRÜNÜN, AYAĞINDA, BİLE, DEFİNE, ARADILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html