Haber Detayı
17 Nisan 2020 - Cuma 22:14 Bu haber 1240 kez okundu
 
KORKUTAN SİNEK ZARARSIZ ÇIKTI
Çivril’de son iki gün içinde yoğun bir şekilde görülen ve vatandaşlarda korku yaratan dev sineğin zararsız olduğunu belirtildi.
Yaşam Haberi
KORKUTAN SİNEK ZARARSIZ ÇIKTI

Çivril’de Şehitler, Yukarı mahalle Yakasomak, İğdir ve Hamam ile Koçak mahallelerinde son iki gün içinde yoğun bir şekilde görülen, büyüklüğü sebebiyle vatandaşlarda korku uyandıran ve şikâyetlere neden olan Titrek sinek ile ilgili ilaçlama çalışması yapıldı. Vatandaşlardan gelen yoğun şikâyet üzerine harekete geçen Veteriner Hizmetleri ve Çevre Temizlik Müdürlüğü ekipleri sinek ve larvaları üzerinde yaptıkları incelemede sineğin halk arasında Titrek sinek ya da gök sineği denilen Chironomidae sineği olduğunu belirledi. Sinek türünün belirlenmesinin ardından en çok şikâyetin geldiği mahallelerde larvaların yerini belirleyen ekipler ilaçlama çalışması yaptı.

 

Konu ile ilgili olarak yapılan bilgilendirmede “İnsan sağlığına zarar vermeyen titrek ya da gök sineği sık bitki örtüsünün olduğu yerlerde görülüyor ve sadece tarım zararlısı olarak biliniyor. Hemen herkesin bir duvarın ya da bir bitkinin üzerinde mutlaka gördüğü sivrisinek görünümlü titrek sinek, sivrisinek gibi iğnesi olmayan ve insana zarar vermeyen, halk arasında gök sineği olarak da biliniyor.

 

Titrek Sinekler gövdeleri ve bacakları sivrisinek gibi ince ve uzun, kanatları saydam bir şekilde özellikle ilkbahar aylarında doğada aktif bir şekilde görünüyor. Normal sinek türlerine göre büyük olması insanlarda tedirginliğe neden olabiliyor. Titrek Sinekler Nisan ayının son günlerinde pasif duruma düşerek yok oluyor. Genel olarak sulak alanlarda bulunan bu tür sinekler, sokucu iğnelere sahip olmayan bir tür olduğundan kan ememiyorlar. Bundan dolayı da insan sağlığı acısından herhangi bir tehlike arz etmiyor. Titrek sinekler genel olarak bitkilerin öz sularını emerek besleniyor. Çivril Belediyesi olarak, şikâyetlerin gelmesiyle çalışma başlatılmış sinek türü aynı gün içinde tespit edilip ilaçlama yapılmıştır” denildi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: KORKUTAN, SİNEK, ZARARSIZ, ÇIKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html