301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 18:19 Bu haber 2087 kez okundu
 
KORKUYA GEREK YOK BİR KAÇ GÜN SONRA GİDECEKLER
Son iki gündür Çivril’lileri tedirgin eden kelebek istilasının sebebi belli oldu.
Yaşam Haberi
KORKUYA GEREK YOK BİR KAÇ GÜN SONRA GİDECEKLER

Halk arasında değişik yorumlara neden olan kelebek istilasının korkulanın aksine tarım ve ekolojik denge için faydalı olduğu belirtildi.

 

Çivril Lisesi ve Kızılcasöğüt Mahallesi ile kırsal alanlarda görülen kelebeklerin halk arasında korku ve endişeye neden olmasının ardından Çivril Belediyesi Veteriner Hizmetleri müdürlüğünden açıklama yapıldı.

 

İki gündür Çivril bölgesinde yoğun şekilde görülen diken kelebeğinin zararlı olmadığının altının çizilidği açıklamada Afrika’dan göç eden kelebeklerin döllenme için faydalı olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada; “İlçemizde bugün öğle saatleri itibariyle görülen VANESSA CARDUİ(diken kelebeği) istilası sebebiyle vatandaşlarımızın paniğe kapılmamaları rica olunur. Belediye veteriner hekimlerimizin yapmış olduğu inceleme neticesinde bu kelebeğin bu hafta itibariyle Afrika üzerinden ülkemize giriş yaptığı ve ilçemizi de içerisinde barındıran Ege bölgesi üzerinden göç sağladığı anlaşılmıştır. Görevleri sadece tozlaşmayı sağlamaktır. yani bitkiler üzerinde döllenmeye sebep olurlar. Ekolojik denge için zararsız bir canlıdır. Tarıma ekonomik bir zararı olmadığı için insektisit uygulama tavsiye edilmez. bu süreçte birkaç gün sadece göç etmelerini beklememiz gerekir. Kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: (ÇHA) - Yeşil Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: KORKUYA, GEREK, YOK, BİR, KAÇ, GÜN, SONRA, GİDECEKLER, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html