Haber Detayı
08 Nisan 2020 - Çarşamba 15:20 Bu haber 1583 kez okundu
 
MASKESİZ MARKET PAZAR YASAK, VATANDAŞ MASKE BULAMIYOR
Çivril’de pazara ya da markete gitmek isteyen vatandaşlar maske bulmakta zorlanıyor.
Yaşam Haberi
MASKESİZ MARKET PAZAR YASAK, VATANDAŞ MASKE BULAMIYOR

Korona Virüsle mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından maske satışı yasaklandı. Maskelerin satışına gelen yasaktan sonra vatandaşların en büyük problemi daha önce eczanelerde satışı yapılan maskeleri bulamamak oldu. Maskesiz toplu alanlara da girilmemesi konusunda yasaklar varken, maskesiz kalan vatandaş ne yapacağını düşünüyor.

 

Korona virüs tedbirleri kapsamında çıkarılan ek genelge ile pazarlara ve marketlere de maskesiz kimsenin alınmayacağı duyurulmuş ve bunun hemen ardından vatandaş maske almak için telaşa girmişti. Marketlere giden maskesiz vatandaşlara ise giriş için kasalardan maske satışı yapılmaya başlanmıştı.

 

Bunun hemen ardından PTT üzerinden evlere haftalık 5 adet maske dağıtılacağını ve bunların başvurularının da e-Devlet üzerinden alınacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, vatandaşlara ‘Maskelere kesinlikle para vermeyin’ çağrısı üzerine maske satışı yasaklandı. Maskesi olmayan ve artık bunları satın da alamayan vatandaş ise bu sefer PTT’den gelecek olan maskeleri beklemeye başladı, ancak o maskeler de henüz gelmedi.

Öte yandan maske yasağıyla ilgili bir genelge yayınlanmadığı hangi maskelerin satılıp hangilerinin satılmayacağı için bu işin nasıl yürütüleceği konusunda net bir durum da yok.

 

Çivril bazı vatandaşlar “Ücreti, fiyatı neyse vermeye hazırız, maske yoksa markete gidemiyoruz, yolda yürümeye bile korkuyoruz” derken bazı vatandaşlar da ilk açıklandığı andan itibaren e-Devlet üzerinden ücretsiz maske talebinde bulunduklarını ancak ellerine henüz ulaşmadığını söyledi.

 

Bazı vatandaşlar ise “Bugün gittiğim markette ücretli veya ücretsiz maske yoktu. Bu durumda 392 lira ceza ödememek için sürekli yanımda maske taşımalıyım. İnsanlar maskeye ulaşabilmeli” dedi.

 

Çoğu vatandaş ise şimdilik ellerindeki maskeleri yıkayarak ve daha önceden dağıtılan maskeler ile maske ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: MASKESİZ, MARKET, PAZAR, YASAK,, VATANDAŞ, MASKE, BULAMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html