Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 10:44 Bu haber 3678 kez okundu
 
ÖĞRETMEN DEĞİL TÜCCAR
Çivril’de son yıllarda artan özel ders furyası veli ve öğrencileri çileden çıkartıyor. Çivril’de Saati 200 Liradan Özel Ders Veren Öğretmenler var.
Eğitim Haberi
ÖĞRETMEN DEĞİL TÜCCAR

Dershanelerin kapanmasından sonra artan özel ders furyasında bazı öğretmenlerin Kişisel gelişim uzmanı unvanı ile saati 200 liradan özel ders vermesi tepkilere neden oluyor. Konuya Milli Eğitim müdürlüğünün el atmasını isteyen bazı veliler “çocuklarımızın geleceğini kullanarak suiistimale uğruyoruz” dediler. Ders verilecek çocukları okullarda derslerde tespit edildiğini belirten veliler dersine girdiği öğrenciye ve ailesine çocuk çok zeki destek alın diyerek ikna edildiğini belirtiyor.

 

GECE YARISINA KADAR DERS

 

Bazı branşlarda özel ders veren öğretmenlerin okuldan sonra gece yarısına kadar öğrenci kabul ettiğini belirten veliler “çocuklarımız okuldan geldikten sonra hemen özel derse gidiyor, bazı günler gece yarısına kadar ders sürüyor çünkü öğretmen dolu o kadar öğrencisi var ki gece 23.00 – 24.00 arasında ders veriyor. Gün içinde yorulan çocuk o saatte matematik dersi görüyor. Yatakta olması gereken saatte dinlenmesi gereken zamanda saati 200 liradan ders alıyor. Hem öğrenci hem veliye yazık. Eğitimin içinde olan insanların öğrencilerin ve velilerin umutlarını kullanarak tüccarlık yapması çok acı” diyerek tepki gösterdiler.

 

MAAŞINDAN HARİÇ AYDA 20 BİN LİRA KAZANAN ÖĞRETMEN VAR

Bazı öğretmenlerin dörtlü beşli guruplar halinde ders verdiğini altını çizen bazı velilerde “tek ders saati 200 lira gurup olursa 150 liradan veriyorlar 4 öğrenci için saatte 600 lira alıyor. Okul mesaisinden sonra dört saat veren bir öğretmen Milli Eğitim’den aldığı maaş dışında aylık 20 Bin liraya yakın vergi dışı kayıt dışı gelir elde ediyor” dedi.

 

PASLAŞIYORLAR. BİRBİRLERİNE MÜŞTERİ BULUYORLAR

 

Özel ders veren öğretmenlerin birlikte hareket ettiğini ifade eden veliler “matematik hocası, Türkçe hocasını, Türkçe hocası İngilizce hocasını tavsiye ediyor. Çocuk bir öğretmenin eline düştü mü gerisi geliyor. Veliye tavsiye adı altında İngilizce olsun matematik olsun fizik olsun diyerek öneride bulunarak birbirlerine müşteri buluyorlar” dediler.

 

VERGİ YOK KAYIT DIŞI ÇALIŞIYORLAR

 

Özel ders veren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kadrolu öğretmenlerin Vergisi yok, KDV’si yok, muhasebesi yok, SSK’sı yok, Evi dershaneye çevirdiğinizden dolayı kira gideri yok, personel gideri yok, müşteriye çay ikramı gideri yok. Telefon gideri yok, müfettiş teftişi yok, maliyeci teftişi yok.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÖĞRETMEN, DEĞİL, TÜCCAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html