Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 19:50 Bu haber 953 kez okundu
 
ÖZTÜRK: KORONA VİRÜS YEREL MEDYAYI ETKİLEMESİN
İYİ Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesi ile Yerel Medya’nın Korona Virüs ’ün ekonomik etkilerinden zarar görmemesi için ne gibi adımlar atılacağını sordu.
Gündem Haberi
ÖZTÜRK: KORONA VİRÜS YEREL MEDYAYI ETKİLEMESİN

Yasin Öztürk, ekonomik kriz dönemlerinde olumsuz yönde en çok etkilenen sektörlerden olan yerel medyanın 18.3.2020 tarihinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Ekonomik İstikrar Kalkanı" olarak adını verdiği ekonomiyle ilgili alınacak ve 100 milyar liralık pakette payının ne olacağını gündeme getirdi.

 

1- Son iki yıl içerisinde kapanan yerel televizyon sayısı ne kadardır?

2- Son iki yıl içerisinde kapanan ulusal ve yerel gazete sayısı ne kadardı?

3- Medya sektöründe son 2 yıl içerisinde işini kaybeden medya çalışanı sayısı ne kadardır? Bu süreçte 212 sayılı Basın İş Kanununa göre sigortalı olan basın çalışanları sayısındaki değişim oranı, geçmiş yıllara göre ne şekilde gerçekleşmiştir?

4- Yerel televizyon kuruluşlarının TÜRKSAT’a ödemekle yükümlü olduğu tutar ne kadardır?

5- Son 2 yıl içerisinde TÜRKSAT’a yapması gereken ödemeyi gerçekleştiremediği için televizyon yayınları askıya alınan yerel televizyon sayısı ne kadardır?

6- Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamına alınmayan yerel televizyon kuruluşları ve çalışanlarının reklam gelirlerinden yoksun kalacağı dikkate alınarak, yayın kuruluşlarının TÜRKSAT ödemelerini salgın tehdidi geçene kadar ertelemeyi düşünüyor musunuz? Sorularını soran Öztürk, yerel medyanın vatandaş için en önemli haber kaynakları arasında olduğunu belirtti.

Kaynak: Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÖZTÜRK:, KORONA, VİRÜS, YEREL, MEDYAYI, ETKİLEMESİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html