Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 15:18 Bu haber 2081 kez okundu
 
SEZON AÇILDI KİRLİLİK KORKUTUYOR
Çivril’de Elma ve Şeftali hasadı ile başlayan meyve suyu sezonu çevre kirliliği konusunda vatandaşları tedirgin ediyor.
Yaşam Haberi
SEZON AÇILDI KİRLİLİK KORKUTUYOR

Çivril’de faaliyet gösteren meyve suyu fabrikalarının atıklarının Kufi ve kurutma kanallarına bırakıldığı iddia edildi.  Arıtma tesislerinin çalışmaması yada istenilen randımanda çalışmamasından dolayı atık suların Menderes Nehrini kirlettiğini ifade eden Koray Eren söz konusu firmaların atıklarının boşaltıldığı noktalarda incelemeler yaptı.

 

Şeftali ile başlayan Elma ile devam eden meyve suyu konsantre sezonunda Çivril’de bulunan meyve suyu fabrikalarının atıklarını Kufi çayına bırakıtları iddiası vatandaşları tedirgin etti. daha önceki yıllarda fabrikaların bu konuda para cezası ile cezalandırıldığını iddia eden İyi Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Koray Eren “para cezası caydırıcı olmuyor. Her yıl sezonun belli dönemlerinde mera ve kurutma kanallarına atık bırakılıyor” dedi.

 

Kızılcasöğütte bulunan meyve suyu fabrikasının atık sahasında inceleme yapan Koray Eren atık havuzuna girmeden yada yeterince havuzda bekletilmeden suların kurutma kanalı ve Kufi çayına oradan mahalle meralarına son olarak da menderese karıştığını belirtti. Eren sahada yaptığı inceleme sonrayı yaptığı değerlendirmede “Burası Kızıcasöğüt Mahallesinde özel bir tesis. Artıma tesisi var ama çalışıp çalışmadığı ortada. Su kirli akıyor. Arıtmanın toprağı burada. Normalde bu toprak atık sahalarına atılıyor. Yani çevreye gelişi güzel bırakılmıyor. Burada suyun akış yönünde İnceköy ve devam eden kanallarla menderese karışıyor. Bir nevi balık ölümlerine de ilerleyen dönemlerde sebep oluyor. Gördüğünüz gibi çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: SEZON, AÇILDI, KİRLİLİK, KORKUTUYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html