Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 19:58 Bu haber 2238 kez okundu
 
SİPARİŞLE SAVAŞ ALANI BULMAYA ÇALIŞIYORLAR
Çivril Belediye başkanı Niyazi Vural Miryokefalon savaşı ile ilgili olarak ortaya atılan yer tartışmalarının yersiz olduğunu belirterek “savaşın yeri belli bunu tartışmak anlamsız. Biz savaşın stratejisini ve taktiklerini detaylı şekilde inceleyip öğrenmeliyiz ve çocuklarımıza anlatmalıyız” dedi.
Gündem Haberi
SİPARİŞLE SAVAŞ ALANI BULMAYA ÇALIŞIYORLAR

Basın kuruluşları ve temsilcileri ile bir araya gelen Belediye başkanı Niyazi Vural çalışmaları hakkında bilgi vererek haftalık değerlendirmelerde bulundu.

 

Miryokefalon Savaşı ve Avrupa Hareketlilik haftası etkinleri kapsamında yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi veren başkan Vural “Miryokefalon savaşı Çivril’de yapılmıştır. Bugün bizim coğrafyamızda meydana gelen bu savaşın ve milli mücadele savaşının bu topraklarda başlatılmış olması bizler için gurur verici. Çivrilli olarak Allah’ın lütfettiği çok güzel bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz. Anadolu’nun tapusunun alındığı topraklar burasıdır. Son yıllara gelene kadar Miryokefalon savaşı ile ilgili hiç kimse hak talep etmezken şimdi farklı illerde suni ve uydurma gerekçeler ile hatta politik kaygılarla savaşın yeri değiştirilmeye çalışılıyor. Miryokefalon Savaşı Çivril sınırlarında meydana gelmiş ve Anadolu Türklere sonsuza kadar yurt olmuştur. Bu saatten sonra savaşın yerini değiştirmeye değil savaşın stratejisi ve taktikleri üzerinde konuşmalı çocuklarımıza bunları öğretmeli ecdadımızı ve savaş yöntemlerini öğretmeliyiz” dedi.

 

SİPARİŞLE SAVAŞ ALANI BULMAYA ÇALIŞIYORLAR

 

Miryokefalon savaşı ile ilgili olarak düzenlenen sempozyuma konuşmacı olarak katılan bilim adamlarının yaptıkları saha çalışmalarında Çivril ve bölgesinin savaş ile ilgili olarak verilen bilgi ve dokümanlarla birebir örtüştüğü sonucuna vardıklarını ifade eden başkan Vural “Isparta ya da Konya’da savaşın yapıldığı yerler ile ilgili olarak boğaz, Menderes, nehir, su yatağı ve geçit bulmak için çaba sarf ediliyor. Oysa dönemin tarihçi ve savaşın tanığı Niketas savaşın geçtiği yerin Homa kalesi civarı ve Menderes nehrinin başladığı yer olarak net bir şekilde tarif etmiştir” dedi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: SİPARİŞLE, SAVAŞ, ALANI, BULMAYA, ÇALIŞIYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html