301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 09:53 Bu haber 1214 kez okundu
 
SİRKE SİNEĞİ İLE MÜCADELE ANLATILDI
Çivril’de çiftçilere, tarım arazilerine zarar veren sirke sineğine karşı mücadele kapsamında sirke yapımı ve kullanımı anlatıldı.
Yaşam Haberi
SİRKE SİNEĞİ İLE MÜCADELE ANLATILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim toplantısı Çivril Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğünde görevli Ziraat mühendisi Baha Yarımcı’nın katıldığı eğitime, çiftçi ve meyve üreticileri katıldı.

 

Çivril’de son birkaç yıldır görülen ve sorun olmaya başlayan kanadı benekli sirke sineği olarak isimlendirilen ve birçok bitkide zarar verebilen zararlı Drosophila suzukiinin Çivril'de İlk defa 2015 yılında tespit edildiğini anlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Kocakaplan, “ Sirke sineği zararlısı Çivril için oldukça stratejik ürünlerden olan elma, şeftali ve kiraz ile birlikte birçok ürüne zarar vermektedir. Zamanında meyve olgunlaşmaması, olgun meyvelerde ise yumurta bırakarak sonrasında larva zararına sebep olmaktadır. Bu zararlıyla en etkin mücadele yöntemi elma sirkesi tuzakları olduğundan bu yöntem oldukça etkili, uygulanması kolay ve ekonomik olması zararlıya çok etkili bir yöntemdir. Bizde bu sebepten çiftçilerimize elma sirkesi yapımı ve sirke tuzaklarının bahçelerde nasıl kullanacaklarını anlatıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: (ÇHA) - Yeşil Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: SİRKE, SİNEĞİ, İLE, MÜCADELE, ANLATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html