Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 08:37 Bu haber 935 kez okundu
 
SULAMA ÜCRETLERİNE YAPILAN ZAM PROTESTO EDİLDİ.
Denizli’nin sulanabilir en büyük ovasında üretim yapan Çivril, Baklan, Bekilli ve Çal’lı çiftçiler, sulama fiyatlarının yüksek olmasını protesto etti. Baklan Konak mahallesinde yapılan protesto eylemine CHP’li ve İYİ partili siyasiler de destek verdi.
Gündem Haberi
SULAMA ÜCRETLERİNE YAPILAN ZAM PROTESTO EDİLDİ.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti ilçe başkanları sulama ücretlerine yapılan zammı protesto etmek için Baklan'ın Konak Mahallesinde basın açıklaması yaptılar. Çivril, Bekilli, Baklan ve Çal CHP ile İYİ parti İlçe başkanları ile İYİ Parti İl başkanı Hasan Akgün’ün katıldığı protestonun basın açıklamasını CHP Çivril İlçe başkanı Ünal Karaosmanoğlu yaptı.

 

Ünal Karaosmanoğlu yaptığı açıklamada çiftçilerin maliyet baskısı altında ezildiğini belirterek sulama suyuna enflasyon oranının 5 katı zam yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Karaosmanoğlu özelleştirmenin stratejik bir konu olduğunu belirterek “ fiyat artışının elektrik fiyat artışından kaynaklandığını belirtiler, sulama birlikleri DSİ’ne devredilirken borçlardan kaynaklandığı ifade edildi. Esasen devletin öz kaynaklarının özelleştirildiği özellikle elektriğin özelleştirilmesinin sakıncalarını yaşadık. Eğer elektrik özelleştirilmemiş olsa devlet çiftçi ve üreticiye destek sağlayabilirdi. Sulama birliklerinin borçları tüm çiftçilere yansıtılmak isteniyor. Sulama birlikleri DSİ’ne devredilirken çiftçi umutlanmış devletin şefkatine güvenmişti. Ama bugün çiftçiye eski borçlar yansıtılıyor bu hakkaniyete aykırıdır” konuşmasında yıllardır çiftçilerin kullandığı sulama suyuna yüzde 10 zam yapıldığını belirten Karaosmanoğlu, "Sulama suyuna yapılan yüzde 50 zam kabul edilemez. CHP ve İYİ Parti olarak konuyu TBMM'ye kadar taşıdık ancak tatmin edici cevaplar alamadık. Mazot ve gübre fiyatları zaten çiftçinin belini büküyor. Üzerine bir de sulama maliyeti kabul edilemez. Bu zam derhal geri çekilmelidir" dedi.

 

Basın açıklamasına bölgede bulunan ziraat odası başkanlarını da davet ettiklerini ancak ziraat odalarından yeterli katılımın sağlanmadığını savunan Karaosmanoğlu, "Çiftçileri temsil etmesi, çiftçilerin sorunlarını çözecek çalışmalar yapması gereken ziraat odalarına başkanlar seçilirken çiftçiler bunlara dikkat etmeliler" diye konuştu.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: SULAMA, ÜCRETLERİNE, YAPILAN, ZAM, PROTESTO, EDİLDİ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html