Haber Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 22:05 Bu haber 1619 kez okundu
 
TARİHÇİ HOCA TESPİT ETTİ BÜYÜKŞEHİR DÜZENLEYECEK
99 yıl önce Yunan işgali sırasında yakılarak katledilen 83 Cabar’lının mezarı düzenlenecek. Mezarların yeri ilk olarak Tarih araştırmacısı Münir Sayhan tarafından kaleme alınan ve Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan ‘Milli Mücadelede Çivril’ adlı kitapta açıklanmıştı.
Yaşam Haberi
TARİHÇİ HOCA TESPİT ETTİ BÜYÜKŞEHİR DÜZENLEYECEK

Milli mücadelede Çivril’in işgali sırasında Yunan askerleri tarafından işgale karşı direndikleri için Cabar köyünde yakılarak katledilen 83 kişinin mezarı Büyükşehir Belediyesi tarafından şehitlik olarak düzenlenecek.

 

2 Nisan 1921’de yaşanan katliamın ardından defnedilen vatandaşların mezar yeri Denizli Büyükşehir Belediyesi, Çivril Belediyesi ve Türk Ocakları Denizli Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilen Çivril ve Yöresi Milli Mücadele Programı'nın ardından açıklandı. Programa katılanlar Cabar Mahallesi’nde bulunan ve katladilen 83 köylünün mezarının bulunduğu‘Bileşe mezarlığını’ ziyaret etti. Ziyarete Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok ve Prof. Dr. Yusuf Kılıç ile beraberindekiler katıldı.

 

“83 vatandaşımız yakılarak katledildi”

 

Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, burada yaptığı açıklamada Milli Mücadele döneminde Denizli’nin çok önemli olaylara tanıklık ettiğini açıkladı. Yunan işgal güçlerinin Çivril, Güney ve Buldan havzasını işgali esnasında çok büyük zulüm ve katliamlara imza attığını anlatan Tok, “Yunan işgali sırasında büyük katliamlar var. Bunun biri Buldan’ın şu anda tamamen yakılmış, yıkılmış ve terk edilmiş olan Direbolu köyüdür. Direbolu Yunan katliamında insanların camiye doldurularak katledildiği vahşi bir olay. İkinci önemli olay ise Çivril’in Cabar Köyüdür. Yunan askerleri Cabar Köyünü bir gece baskınıyla 83 kişiyi çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkeği katlederek yakmıştır. Köy daha sonra yeniden inşa edilmiştir. Şu anda bulunduğumuz alan 83 canımızın, şehidimizin yatmış olduğu bir mezarlıktır” diye konuştu.

 

Yapılan zulüm unutturulmayacak

 

Cabar olayını anlatan öğretmen Münir Sayhan da, bu katliamın unutulmaması gerektiğini belirterek, emek veren herkese teşekkür etti. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı ise, Denizli Büyükşehir Belediyesinin her zaman tarihe ve geçmiş değerlere sahip çıktığını vurgulayarak, yapılan zulmü unutturmayacaklarını söyledi.

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: TARİHÇİ, HOCA, TESPİT, ETTİ, BÜYÜKŞEHİR, DÜZENLEYECEK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html