301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 09:06 Bu haber 4962 kez okundu
 
TARİHİ BİR CAMİ DAHA HARABE OLDU
Çivril’de bulunan tarihi cami bakımsızlıktan yıkılmak üzere.
Kültür Haberi
TARİHİ BİR CAMİ DAHA HARABE OLDU

Çivril’in Menteş mahallesinde bulunan ve Osmanlı döneminden kalma olduğu tahmin edilen cami, bakımsızlıktan tamamen yıkılmak üzere. 50 yıl öncesine kadar kullanılan cami, mahalleye yapılan yeni camiden sonra terk edilince bakımsızlığa mahkûm oldu.

 

Mahalle sakinlerinin 1950’lili yıllara kadar kullanıldığını söylediği cami, yapılan yeni camiden sonra kullanılmayınca yıkılmaya başladı. Duvarları ve ahşap süslemeleri ile dikkat çeken caminin duvar süslemeleri ve minyatürleri tarihi Savran Camisi ile Bayat Camisinde bulunan süslemelerle benzerlikler taşıyor.

 

Çatısının bir kısmı çöken ve duvarlarında yıkılmalar bulunan caminin giriş kısmında bulunan ve ahşap süslemeleri ile dikkat çeken mescit ise tamamen yıkılmış durumda. Mahalle sakinlerinden Fatma Karaaslan (1928) caminin 1950’lili yıllarda boyandığını belirterek “biz gençken bu cami kullanılıyordu. O zaman iki usta geldi köyde yumurta ve süt toplandı. Caminin duvarları boyanacak dediler. Cami o zaman tamir edildi. Çatısı sazlarla tamir edildi. Ondan sonra yeni cami yapıldı buraya gelen olmayınca cami yıkılmaya başladı” dedi.

 

Minare yok Ezan Taşı var

 

Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilen camide minare bulunmadığını belirten mahalle sakinleri ezan okuma yeri olarak caminin güney kısmında bulunan Ezan taşı kullanıldığını ifade ettiler.

 

Koruma altına alınmalı

Camiyi gündeme getiren yerel tarih araştırmacısı öğretmen Münir Sayhan caminin süslemelerinden geç Osmanlı dönemine ait olduğunu belirterek “mahallede yaşayan bazı yaşlılardan burada cami olduğunu duymuştum ama süslemeleri ve ahşap işçiliğinin bu kadar detaylı olduğu bir cami olduğunu tahmin etmemiştim. Ahşap ve duvar süslemelerine bakarsak Bayat cami ve Savran cami ile benzerlikler var fakat bazı süslemeler bu camiye has. Cami geç Osmanlı dönemi mimarisi ve süslemelerine sahip, Cumhuriyetin ilk dönemlerinde hatta 1950’lili yıllara kadar kullanılmış. Yeni cami yapılınca atıl kalmış. Cami bakımsız kalınca yıkılmaya başlamış. Duvar süslemeleri hala canlı ama duvarlar yıkılıyor. Savran cami gibi buranın da koruma altına alınması iyi olur” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: TARİHİ, BİR, CAMİ, DAHA, HARABE, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html