301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 11:06 Bu haber 6080 kez okundu
 
ÜRETİCİ KİRAZI DALINDA BIRAKACAK
Denizli’nin önemli Kiraz üretim merkezilerinden Çivril’de, üretici Kirazı dalında bırakacak.
Yaşam Haberi
ÜRETİCİ KİRAZI DALINDA BIRAKACAK

Çivril’in kiraz üretim merkezi Gümüşsu Mahallesi'nde üreticiler, ürün fiyatının düşük, işçi maliyetinin yüksek olması nedeniyle kirazı toplamayıp dalında bırakmayı düşünüyor.

 

Önceki yıllara göre bu yıl fiyatı yarı yarıya düşen kiraz, alım merkezinde kilogramı 2.50 ile 5 lira arasında satılıyor. Rekoltenin iyi olmasına rağmen fiyat konusunda umduğunu bulamayan üretici, işçi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı zarar etmemek için ürünü dalında bırakmayı düşünüyor.

 

Gümüşsu Mahallesi’nde kiraz üreticiliği yapan, Abdullah Başak mahallenin en büyük gelir kaynağının kiraz üretimi olduğunu belirterek, “ hasada ilk başladığımızda tüccar, kirazının kilosunu 8 ila 10 liradan aldı, ama bu 1-2 gün sürdü. Ondan sonra fiyatlar düşmeye başladı. Üç günde en iyi kirazın fiyatı 5 lira oldu. Kilosu 2 liraya kiraz satan üretici var. İşçinin günlük yevmiyesi 85 lira. Bir işçi çok iyi çalışırsa 40 kilo kiraz toplar. 2 liradan satılan kiraz işçinin yevmiyesine yetmiyor. Cebimizden işçi parası veriyoruz. Kimse kiraz toplamak istemiyor. Bugünden sonra Kiraz dalında kalır, kimse gidip kiraz toplamaz” dedi.

 

Kirazı da İthal Ederiz

 

Gümüşsu ve çevresinde yıllık 10 Bin ton Kiraz üretimi yapıldığını belirten Abdullah Başak “Gümüşsu ve çevre köylerde yaklaşık 10 Bin ton Kiraz yetişiyor. Gelirimizin 80’i kiraz üretiminden. Eğer bu yıl kiraz para etmezse hasat yarım kalır. Seneye herkes ağacını kesmeye başlar ondan sonra kiraz ithal eden bir ülke durumuna geliriz” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ÜRETİCİ, KİRAZI, DALINDA, BIRAKACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html