Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 13:18 Bu haber 4262 kez okundu
 
VERESİYE DEFTERİNDEKİ BORÇLARI ÖDEDİ
Çivril’de hayırsever bir vatandaş bazı bakkalların veresiye defterindeki borçları ödedi.
Yaşam Haberi
VERESİYE DEFTERİNDEKİ BORÇLARI ÖDEDİ

Çivril’de Hamam ve Kızılcasöğüt mahallesindeki bakkallara giden hayırsever veresiye defterinde borcu bulunan ve ödemekte zorlanan bazı vatandaşların borçlarını ödedi.

 

Yaşanan olaydan sonra eski bir geleneğin tekrar yaşatılmasından dolayı duygulandığını belirten bakkal Ahmet Şankaynağı "bakkalıma bir arkadaş geldi. Mahallede durumu kötü olan ve veresiye alışveriş yapan borcunu ödeyemeyen var mı diye sordu bende muhit itibariyle genellikle yaşlı ve yalnız insanların olduğunu bazılarının borçlarını ödemekte zorlandığını söyledim. Defterden kendi belirlediği isimlerin borçlarını ödedi. Miraç Kandili olduğu için hayr yaptığını söyleyip çıktı gitti” dedi.

 

Veresiye defter borcu ödemenin eski bir gelenek olduğunu belirten Bakkal Şankaynağı “aslında yapılan eski bir gelenek. Eskiden buna Zimem defteri denirdi. Hayırseverler durumu olmayanların borçlarını öderdi. Bugün kandil dolayısıyla bunu tekrar yaşattık. Yapandan Allah razı olsun” dedi.

 

Daha sonra Kızılcasöğüt mahallesinde bulunan başka bir bakkala giden hayırsever burada da veresiye defterinde borcu olan vatandaşların borçlarını ödedi. Veresiye defterindeki borçların hayırsever tarafından kapatılmasının güzel bir dayanışma olduğunu belirten bakkal Rıfat Nalçacı “Miraç Kandili vesilesiyle bir hayırseverimiz geldi veresiye defterinden borcu olan bazı vatandaşların borçlarını ödedi. Allah hayrını kabul etsin” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: VERESİYE, DEFTERİNDEKİ, BORÇLARI, ÖDEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html