301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 12:36 Bu haber 3429 kez okundu
 
ZABIT KÂTİBİ ENGELLİ KADINI DOLANDIRMAK İSTERKEN YAKALANDI
Denizli’de Zabıt Kâtibi olarak görev yapan bir memur engelli kadının 100 Bin lirasını dolandırmak isterken yakalandı.
Yaşam Haberi
ZABIT KÂTİBİ ENGELLİ KADINI DOLANDIRMAK İSTERKEN YAKALANDI

Denizli’nin Çivril Adliyesinde görevli Engin Pakşi (36) yüzde elli engelli raporu bulunan oğlunun vasisi 64 yaşındaki Server Cengiz bankadaki 100 bin lirasını dolandırmak istedi. Zabıt Kâtibi göz altına alındıktan sonra tutuklanırken para yaşlı kadına teslim edildi.

 

Edinilen bilgiye göre babasından kalan yurtdışı maaşı alan Mustafa Cengizi'in vasisi ve annesi Server Cengiz, bankada tutulan parasının bir miktarını çekmek istediğini belirterek eşi ile birlikte avukatları aracılığıyla Çivril Sulh Hukuk Mahkemesine başvurdu. Server Cengiz ve eşi Nevrez Cengiz yapıkları başvuru sonrası mahkeme kaleminden telefon ile aranarak eksik evrakları tamamlamak üzere Adliyeye gelmeleri istendi. Çivril Adliyesine giden Server Nevrez Cengiz çiftini zabıt kâtibi Engin Pakşi karşıladı. Yaşlı kadına bankada 100 Bin liranız var mı öğrenin gelin bu parayı bugün çekeceksiniz diyen Engin Pakşi, yaşlı çifti bankaya gönderdi. Bankada 100 Bin liraları öğrenen çift parayı çekmek istediklerini belirtince banka görevlisi parayı çekebilmek için Mahkemeden hakim imzalı belge getirmeleri gerektiğini beyan ederek çiftçi tekrar adliyeye gönderdi. Adliye binasına dönen Server ve Nevrez Cengiz Engin Pakşi’ye bankada para olduğunu ama belge olmadan çekemediklerini belirtti. Engin Pakşi yaşlı çifte belgeyi hâkimden alarak kendilerine vereceğini belirterek beklemelerini söyleyip odasına geçti. Bir süre sonra elinde bir evrakla gelen zabıt katibi Engin Pakşi merdivenlerde bekleyen çifte seslenerek “alın bununla birlikte bankaya giderek paranızı alın, paranızı aldıktan sonra tekrar gelin buraya, dosyanın içine parayı koyacağız haftaya Cuma gelerek paranızı alacaksınız” diyerek evrakı teslim etti.

 

Artan para hesabınıza yatacak. Çekmek için bir daha mahkemeye gelmeyeceksiniz

 

Yaşlı çiftin güvenini kazanmak için yardımcı olduğu kanısı oluşturan Engin Pakşi çifte çektikleri paradan artan olursa hesaba geri yatacağını söyleyerek “arabayı pahalı alırsanız paranın hepsi gidecek ucuz alırsanız da geri kalan paranız hesabına yatacak sen kullanacaksın. Mustafa’nın Hollanda’dan gelen paralar da bankaya gelecek bu gelen paraları da bankadan çekecekseniz mahkemeye filan uğramayacaksınız” dedi.

 

Banka Görevlisi Durumdan Şüphelendi.

 

Evrakı alan Cengiz çifti paralarını çekmek için bankaya tekrar gidince durumdan şüphelenen banka görevlisi adliye kalemi ile telefon görüşmesi yaptı. Telefon görüşmesinden sonra bankadan aldıkları 100 Bin lira ile tekrar Çivril Adliyesine dönen Server Nevrez Cengiz çifti kendilerini adliye önünde bekleyen Engin Pakşi’ye parayı vermeden önce yanımızda birileri bulunsun onlarda görüsn diyerek parayı Zabıt kâtiplerinin odasında vermek istedi. Odaya yönelen yaşlı çift odaya girdiklerinde içeride bulunan memurlara durumu anlatınca dolandırıcılık olayı gün yüzüne çıktı.

 

Olaydan sonra savcının talimatı ile olay yerinde göz altına alınan Zabıt Katibi Engin Pakşi yapılan sağlık kontrolünden sonra polis merkezine götürüldü. Polis merkezinde susma hakkını kullanan Engin Pakşi savcılıkta verdiği ifade sonrası çıkarıldığı mahkeme tarafından Resmi Evrakta Sahtecilik ve Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Evrakta Sahtecilik ile ilgili davanın ilerleyen günlerde Çivril’de görüleceği, Engin Pakşi’nin Denizli Adliyesinden bir ay önce geçici görev ile Çivril’e geldiği, Denizli’de de Resmi Evrakta Sahtecilik suçundan hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Bülent Çakır
Etiketler: ZABIT, KÂTİBİ, ENGELLİ, KADINI, DOLANDIRMAK, İSTERKEN, YAKALANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html