GÜRPINAR CEVİZİ KAPIŞ KAPIŞ

Gürpınar mahallesinde yetişen cevizleri almak için Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Çanakkale, Kütahya gibi illerden tüccarlar mahalleye geliyor.

Yaşam Yayın: 18 Kasım 2023 - Cumartesi - Güncelleme: 18.11.2023 10:31:00
Editör - Bülent Çakır
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

Gürpınar mahallesinde son yıllarda artan ceviz üretimi, Çivril ve Gürpınar’ın ceviz alım merkezi olmasını sağladı. Yıllık ortalama 17 bin Ton üretimi yapıldığı Çivril’de Ekim ayında başlayan hasat ile Türkiye’nin birçok ilinden tüccarlar Gürpınar Mahallesine gelerek üreticilerin yetiştirdiği cevizleri toptan alıyor. Araçları ile Gürpınar’a gelen tüccarlar bölgede yetişen cevizin Ege Bölgesinde yetişen en iyi ceviz olduğunu belirtiyor.

 

Son 10 yılda ekim alanı % 100'den Fazla arttı

 

Cevizi daha önce kendi tüketimleri için yetiştirdiklerini belirten Mustafa Bozkaya “Gürpınar’da ceviz hep yetişiyordu. Kurak tarım olduğu için çok fazla alternatifimiz yok. Özellikle dağ yamacında arazisi olanlar ceviz yetiştiriciliği yapıyor. Son yıllarda eski cevizler Chandler cevizi ile aşılanmaya başladı. Eski ağaçlarda Chandler cevizi çok iyi verim vermeye başladı. Buda hem üretim miktarını hem de fiyata olumlu yansıdı” dedi.  Ceviz dikim alanlarının son yıllarda yüzde yüzden fazla arttığını belirten Mustafa Bozkaya “verim iyi olunca tüccarda almaya gelince dikim alanı yüzde yüzden fazla arttı. Gürpınar ceviz üretim merkezi oldu. Şua anda benim bin adet ceviz ağacım var. Yeni ceviz ağaçlarını da dikmeye başlıyorum” dedi.

Yetiştiriyoruz ama Fiyatı Biz Belirleyemiyoruz

 

Mahallenin ceviz üretim merkezi durumuna gelmesinin sevindirici olduğunu ifade eden ceviz üreticisi Mustafa Bozkaya “Gürpınar bölgesinde ceviz üretiminin çok olması, kaliteli ceviz yetişmesi çok güzel bir durum. Ancak cevizi biz yetiştirmemize rağmen fiyatı gelen tüccar belirliyor. Gelen tüccarlar genellikle Çanakkale, Maraş, Urfa ve Antep, Kütahya civarından geliyor. Hasat başladı mı tüccarlar gelir ve üreticinin elindeki cevizi toplamaya başlar” dedi.

 

Belirli bir fiyat politikaları olmadığına dikkat çeken Mustafa Bozkaya “üretici olarak biz ürünümüzün fiyatını belirleyemiyoruz. Her üretici kendi bir fiyat söylüyor ama kimse de dediği fiyata satamıyor. Tüccar kaç liradan almak isterse bize söylüyor üretici bu fiyata razı oluyor. Üretici olarak bir fiyat birliğimiz ya da politikamız yok. Tüccarlar zaten birbirini tanıyor, kendi aralarında ağız birliği yapsalar kimse satmayacağım yada ucuz diyemiyor. Çünkü çiftçi ürününü paraya çevirme derdinde oluyor” dedi.

 

8 Yılda ürün veriyor

 

Yeni dikilen bir fidanın ya da aşının ortalama 8 yılda ürün verdiğini belirten Mustafa Bozkaya “Ceviz 8 ile 10 yıl arasında ürün verir. Eski cevizlerde bu süre daha uzun fakat Chandler cinsi ceviz 8 yılda az da olsa ürün verir. Ceviz her meyve gibi iyi bakıldığında uzun yıllar mahsul veren bir tür. Bizim burada yetişen cevizde bu verim daha uzun yıllar sürüyor” dedi.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.