Haber Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 21:54 Bu haber 2429 kez okundu
 
TÜTÜN ÜRETİCİSİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ
Çivril’de önemli miktarda tütün yetiştirilen Reşadiye mahallesinde tütün hasadı başladı. Çiftçiler kilosu geçen yıl 17 lira olan tütünün fiyatından şikâyetçi.
Yaşam Haberi
TÜTÜN ÜRETİCİSİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ

Reşadiye mahallesinde yaşayan her ailenin neredeyse ekimini yaptığı tütünde hasat başladı. Her dönümden ortalama 200 – 250 kilo alınırken, Reşadiye, Üçtepeler ve Özdemirci bölgesinde bu yıl toplam rekoltenin 150 ton olacağı öğrenildi.

 

Çocuğundan yaşlısına kadar her bireyin günde yaklaşık 10 saat tarlada tütün hasadı yapan köylüler bu yıl tütünün kilo fiyatının 20 TL olmasını temenni ediyor.

 

Tütün üreticiliği yapan Şükrü Çark, çocuklundan itibaren tütün tarlasında çalıştığını belirterek “burada herkes bebekliğinde başlar tütün tarlasına gelmeye. Yaklaşık 10 ayımız tütün ile geçer. Fide den toplamaya kurutmaya kadar geçen zaman içinde 10 – 11 ay tütünle iç içeyiz.  Tütün işi meşakkatli bir iş. Mart Nisan gibi tütün ekimi yapıyoruz. Eylül sonuna kadar hasat yapıyoruz. Tütünü geçen yıl kilosunu 17 liradan sattık. Fiyatlar bizi memnun etmiyor. 20 liranın üzerinde olsa daha güzel olacak. Dışarda içmeye hazır tütünün kilosu 100 liranın üzerinde. Biz kıyılmış tütünün kilosunu 17 liraya veriyoruz. Fiyatlardan memnun değiliz. Hiç olmazsa en az 20 lira olmalı. Özel sektör aldığı için fiyatlar artmıyor” dedi.

 

Geçen yıllara göre bu yıl rekoltenin güzel olduğunu ifade eden Çark  “Bu sene rekolte çok güzel. Kalitemiz de arttı. Yıllardır tütün ekiyoruz. Başlıca geçim kaynağımız tütün. Mahallede herkes bu işle ilgileniyor. Geçen yıl kilosunu 17 liradan alıyorlardı, bu sene 20 liradan satmayı bekliyoruz. İmece usulü hasat yapıyoruz. Toplanan tütünler iplere diziyor ve kurutuyoruz sonrada tüccara satıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (ÇHA) - Yeşil Çivril Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: TÜTÜN, ÜRETİCİSİ, EMEĞİNİN, KARŞILIĞINI, ALAMAMAKTAN, ŞİKAYETÇİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html