Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 20:03 Bu haber 2994 kez okundu
 
PEŞİN ÖDEDİLER AMA SULAMA YAPAMIYORLAR
Çivrilli çiftçiler sulama ücretini peşin ödemelerine rağmen ürünlerini sulayamamaktan şikayetçi. Ay çekirdeği tarlasında eylem yapan çiftçiler “ürünler kuruyor. Çiftçi mahvoldu” dedi.
Gündem Haberi
PEŞİN ÖDEDİLER AMA SULAMA YAPAMIYORLAR

Çivril’de sulama ücretini ödeyen çiftçiler kendilerine su verilmediği gerekçesi ile eylem yaptı. Tarladaki ürünün kurumak üzere olduğunu belirten Karayahşilerli çiftçiler “Çal Baklan’da ayçekirdeği ikinci suyu veridler biz daha birinciyi sulayacağız. Ürünlerin çoğu kurumak üzere” diyerek yetkililere seslendi.

 

Çivril’in Karayahşiler mahallesindeki üreticiler DSİ 'ye devredilen Baklan Sol Sahil Sulama birliğinin Çivrilli üreticilerin su talebine kayıtsız kaldığını belirterek yetkililere seslendi. Ovada mısır ve Ay çekirdeklerinin kuruma noktasına geldiğini iddia eden üreticiler ”Işıklı gölünün suyunu Çivril’den başka her yere veriyorlar. Bizden peşin para aldılar ama hala su vermediler. Her yer iknici sulamayı yapmaya başladı biz birinci suyu veremedik” diyerek tepki gösterdiler.

 

SUYUN PARASINI PEŞİN ÖDEDİK

 

Sulam sezonu öncesi Haziran ayında sulama ücretini peşin ödediklerini belirten çiftçiler “ 2020 yılının sulama parasını yarısını peşin yarısını Eylül vadeli ödedik. Bizden peşin peşin parayı aldılar sulama sezonu sonu geldi Eylül’de komple borcumuzu kapatacağız ama hala su vermediler. Su Çal ve Baklan ile Söke ovasına gidiyor Çivril’e kalmıyor. Işıklı bizim ama suyu bizim dışımızda herkes kullanıyor” dediler.

 

SUSALUĞUN SEBEBİ AKDAĞ’A YAPILAN BARAJLAR

 

Çiftiçilerin eylemine katılan CHP Çivril İlçe Başkan Vekili Bedri Ataş Işıklı gölündeki suyun azlığının sebebini Akdağ’da yapılan barajlar olduğunu belirterek “Işıklı gölünü besleyen en önemli kaynak Kufi çayının kuruması ve Akdağ’a yapılan barajlar gölün beslenme kaynaklarını kuruttu. Gölde su azalınca çiftçi göldeki sudan yeterince faydalanamıyor” dedi.  

Kaynak: (Bülent Çakır) - Bülent Çakır Haber Editör: Bülent Çakır
Etiketler: PEŞİN, ÖDEDİLER, AMA, SULAMA, YAPAMIYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı googlef2de222c4589ca27.html